Molimo sačekajte......

Izaberite jezik: SRPSKI ENGLISH
Adresa
Dobrinjska 11, 11000 Beograd
Telefon
+381(0)11 3613 409
Adamović Ljubiša
Edukacija
Diplomirao na Novinarsko-diplomatskoj visokoj školi u Beogradu, magistrirao iz oblasti međunarodne ekonomije na Ohajo Univerzitetu (Athens, Ohio, SAD), doktorirao na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, iz oblasti Teorije međunarodne trgovine.

Sadašnja pozicija
Profesor Međunarodne ekonomije i Dekan međunarodnih poslediplomskih studija Evropskog centra za mir i razvoj osnovanog od strane Univerziteta za mir Ujedinjenih nacija. Od 1990. do 2007. profesor Međunarodne ekonomije i Direktor programa za proučavanje Rusije i Istočne Evrope na Državnom univerzitetu Floride (Tallahassee, FL, SAD). Pre toga dugogodišnji redovni profesor i Šef katedre za Međunarodnu ekonomiju na Ekonomskom fakultetu Beogradskog univerziteta.

Profesionalna biografija
Profesionalno iskustvo stekao u spoljnoj trgovini, ekonomskom novinarstvu, Institutu za međunarodnu politiku i privredu (Beograd) i domaćim i međunarodnim konsultantskim kućama u domenu spoljne trgovine i investicija.

Kao gostujući profesor držao je predavanja na vodećim univerzitetima u svetu i na svim kontinentima osim Australije. Osim na srpskom, predaje na engleskom, ruskom i francuskom jeziku. Između ostalih predavao je i na Moskovskom državnom univerzitetu „Lomonosov“, na Harvardu, Massachusetts Institute of Technology, Raenseller Institute of Technology (Albany, New York), Univerzitetu u Kembridžu, Oksfordu, Columbia University (Njujork), Berkeley University, UCLA (University of California at Los Angeles), Savetu za međunarodne odnose (Njujork), John’s Hopkins Univerzitetu, Akademiji nauka Rumunije, Royal Institute for International Affairs (Chatham House) – London, Northwestern University (Evanston Illinois, SAD), Case Western Reserve University (Cleveland, Ohio), Istituto d' Affari Internazionali – Rim, Foreign Service Institute (US Department of State), Taft University – Fletcher School of Law and Diplomacy, Diplomatische Akademie – Beč itd.

Članstvo u akademskim i profesionalnim organizacijama i udruženjima
Član je i funkcioner u nizu domaćih i međunarodnih profesionalnih organizacija kao što su Naučno društvo Srbije, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (dop.), predsednik Ekonomskog saveta Jugoslavije, Ekonomska akademija Saveza ekonomista Srbije i Crne Gore, ASPEN Institut – Rim, The American Economic Association, The Southern Economic Association, American Association for Advancement of Slavic Studies, Mediterranean Social Science Research Council, i dr.

Osim naučnoistraživačkog rada i univerzitetske karijere bio je angažovan u domenu ekonomske diplomatije, prvi pregovarač u odnosima SFRJ sa Evropskom ekonomskom zajednicom (Brisel), član delegacija SFRJ u specijalizovanim agencijama UN, predstavnik Jugoslavije u Savetu za uzajamnu ekonomsku pomoć (Moskva), kao i u formulisanju ciljeva ekonomske politike i reformi privrednog sistema Jugoslavije.

Nagrade i priznanja
Biografija objavljena u sledećim publikacijama
Who’s Who in World (Marquiese, Chicago)
Who’s Who in World Finance and Industry (Marquise, Chicago)
International Who’s Who
Ko je ko u Jugoslaviji (Prosveta, Beograd)
Dictionary of International Biography (Melrose Press, Oxford, England)
Strathmore’s Who’s Who (New York)
Ko je Ko u Srbiji (Bibliofan, Beograd)
Who’s Who Among America’s Teachers – the Best Teachers in America Selected by the Best Students 1998 – 2005
Biografski leksikon: Srbi u Svetu – Ko je ko 1995 – 1999, Beograd – Los Anđeles, 1999

Odlikovanja
Oktobarska nagrada Beograda 1988 za najbolju knjigu iz društvenih nauka
Medal of Merit – Ohio University 1985
Orden rada sa crvenom zastavom 1980
Orden rada sa srebrnim vencem, 1965
Phi Kappa Phi, 1958
Dobitnik Fulbright stipendije kao gostujući predavač (1962), gostujući profesor 1970 i dobitnik nagrade Fulbright programa za istaknute profesore 1978.

Bibliografija
Opus objavljenih radova profesora Adamovića (knjige, članci, studije i monografije) na srpskom, slovenačkom, makedonskom, ruskom, engleskom, španskom, francuskom, italijanskom, arapskom i urdu jeziku obuhvata oko 380 bibliografskih jedinica